Ana Sayfa |   Firmamız  | İmalatlarımız  | Özgeçmiş  | İletişim   

Sönmez Mühendislik   

 

 T E C R Ü B E L E R  V E  U Y G U L A M A R

          B R İ S A ( B r i d g e s t o n e - S a b a n c ı ) Lastik fabrikasında 17 yıl çalıştım.  LASSA Lastik fabrikası iken ELEKTRONİK BAKIM MÜHENDİSİ olarak girdim. Stok hazırlama bölümünde ELEKTRONİK BAKIM ŞEFİ olarak çalıştım.

Stok Hazırlama bölümü makineleri
M İ X E R L E R ( YÜKLEME VE BOŞALTMA HATLARI )
E X T R U D E R H AT L A R I
4 R O L K A LE N D E R Hattı
3 R O L K A LE N D E R Hattı
SQ ( ASTAR ) KALENDER HATTI
SIRT LASTİK HATLARI
TOPUK ( BEAD ) YAPIM MAKİNELERİ
TOPUK ( BEAD ) HAZIRLAMA MAKİNELERİ
ÇAPRAZ KESME ( BİAS -CUTTR ) MAKİNELERİ
LASTİK YAPIM MAKİNELERİ
İÇ LASTİK HATTI , extruder , miller ekleme makineleri pişirme presleri , flap presler makine periyodik bakımları yapıldı.

         LASSA Lastik fabrikası JAPON larla ortaklığa gidince ismini değiştirdi. Şirket 1989 dan sonra B R İ S A olarak adını değiştirdi. LASSA ve B R İ D G S T O N E markalı lastikler üretmeye başladı. B R İ S A olduktan sonra TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ felsefesi uygulanmaya başlandı. Başta yönetim anlayışı olmak üzere her şey değişmeye başladı. İnsana bakış değişti. Eğitim ön plana taşındı. Bakım mühendisliği kaldırıldı. TÜM mühendisler günlük işlerden ve sahadan çekildi. MÜHENDİSLİK AR-GE si diyeceğimiz GELİŞTİRME VE İYİLEŞTİRME GRUBU oluşturuldu. Fabrika 2 gruba ayrıldı. Araştırma ve geliştirme konularına ağırlık verildi. Başta E N E R J İ T A S A R R U F U olmak üzere Makine VERİMLİLİĞİNİN ARTIRILMASI İŞGÜCÜ KAPASİTESİNİN iyi kullanılması, HURDA AZALTIMI,  İŞ -GÜVENLİĞİ VE İNSAN SAĞLIĞI , YENİ İHTİYAÇ MAKİNE YAPIMI, MEVCUT MAKİNELERİN MODERNİZASYONU, YENİ TEKNOLOJİLERİN UYGULANMASI V.S konular üzerinde çalışıldı. Bu konular ile ilgili olarak bakım ,üretim ve diğer ilgili gruplarla koordineli çalışıldı.

        Tüm fabrikada proje tasarımından başlamak üzere , sistem seçimi malzeme seçimi, satın almaların hazırlanması, tekliflerin değerlendirilmesi.  işin gerçekleştirilmesi, üretime verilmesi ve sistemin takip edilmesi, hataların düzeltilmesi gibi konularda çalıştım. PNÖMATİK VE HİDROLİK KONTROL SİSTEMLERİ, DOĞRU AKIM VE ALTERNATİF AKIM motor HIZ KONTROL sistemleri PROSES -ÖLÇME VE KONTROL SİSTEMLERİNİ birleştiren OTOMASYON konularında ve P L C -S İ S T E M i UYGULAMALARI yapıldı.
ALLEN BRADLEY PLC leri çok sık kullanıldı. Bu plclerle çok makine iyileştirmeler yapıldı.
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İzmit şubesinde 2 dönem Allen bradley SLC-500 SERİSİ plc eğitimi verildi. PLC-5 SERİSİ nin türkçe kullanım kitabı yazıldı.
MİTSUBİSHİ PLC , HİTACHİ PLC OMRON PLC leri çok kullandım. İyi biliyorum. SÜREKLİ GELİŞTİRME VE İYİLEŞTİRME felsefesi doğrultusunda çok uygulamalar yapıldı.  KAUÇUK TEKNOLOJİSİ MAKİNE PARKI konusunda çok bilgi birikimim var. JAPONYA ya İYİLEŞTİRME VE GELİŞTİRME konularında EĞİTİM AMAÇLI gidildi. 1 AY BRİDGESTONE LASTİK FABRİKALARINDAN 12 adedi gezilerek sistemleri ve makineleri incelendi, gözlemler yapıldı. En ilkel makineden en geliştirilmiş teknolojik makineleri bir arada görme fırsatını yakaladık. Çalışma tekniklerini,sürekli iyileştirme ve geliştirmeleri gözledik.
          

            Aynı sistem ve düşünceler doğrultusunda bizde BRİSA da mevcut makineleri iyileştirme çalışmaları yaptık. Her makinada çok eserimiz var. Ayrıca birkısmı JAPONYA da ve bir kısmı TÜRKİYE de yapılmış çok makineler yapıldı. Bu nedenlere 20 günlük bir JAPONYA seyahatimiz oldu. 8 şubat 2001 de EKONOMİK KRİZde emekli oldum.
BRİSA dan ayrıldıktan sonra MKE ELROKSAN ROKET Fabrikasında ( Elmadağ / Kırıkkale ) roket yakıtı basma presinin OTOMASYONU yapıldı. 3 firma koordineli çalıştık. Presin hidrolik ,elektrik,elektronik kontrol sistemi eski idi. Eski mantığa bağlı kalarak PLC-PC mantığı ile hidrolik sistemi ,ısıtma sistemi ,elektrik ve kontrol sistemi yenilendi. 2001 EKONOMİK KRİZİNDE çeşitli fabrikalarda ve otellerde deney seti kurarak ELEKTRİK ENERJİ TASARRUF ÇALIŞMALARI yaptım.

             BURSA / İNEGÖL de İLKERSUNTA Fabrikasının 22m uzunluğunda ,3m genişliğinde SUNTA PRES HATTI nın OTOMASYONU yapıldı. Tüm hattın elektrik projelendirilmesi ,malzeme seçimi ,sistemin montajı ,OMRON PLC nin
konfigürasyonunun çıkarılması ,programlanması ,denemesi ve devreye alınmasını MEES firması ile yapıldı. Tüm hat çalıştırılıp üretime verildi. Prese malzeme hazırlama hattı otomasyonu yapıldı. (ağacın öğütülmesi,değirmenlerde kurutulması,elekler ile ince ve kalın talaşa ayrıştırtması, konveyörlerde taşınması, talaşa katılacak tutkal mutfağının hazırlanması, ince ve kalın talaşa tutkal karıştırılması ince ve kalın talaşın SERME HATTINDA serilmesi ve prese taşınmasını içerir. )  Presin basınç , sıcaklık ve kontrol sistemi OTOMASYONU yapıldı. Presten çıkan 22 m lik suntanın önce ikiye bölünmesi YILDIZ soğutucuya taşınması , tartılması,standart ebatlarda kesilmesi istiflenmesini içerir. Cıvata , sera naylonu imalat fabrikalarında A.C MOTOR HIZ kontrol uygulamaları yapıldı.
TEKNİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİ veriliyor. BRİSA dan önce ÜNİROYAL LASTİK FABRİKASINDA ( Adapazarı ) çalıştım ..3 yıl. Ölçü Aletleri ve Elektronik Bakım Şefliği yaptım. Doğru akım motor hız kontrolleri başta olmak üzere fabrika bakım ve onarımları, kazan kontrol sistemleri, makinelerin periyodik bakımları yapıldı.
Lastik yapımı için MİXERLER , EXTRUDERLER, SIRT LASTİK KONVEYOR HATLARI, KALENDER HATTI , KESME HATLARI, TOPUK YAPIM ( BEAD ) , ÇAPRAZ KESİCİ ( BİAS-CUTTER )LER, LASTİK PİŞİRME PRESLERİ,
lastik deney merkezleri ,iç lastik soğutma hatları ,pişirme presleri gibi makine kontrol sistemlerinde çalıştım.

 

           ÜNİLEVER-İŞ MARGARİN FABRİKASINDA 1 YIL ÇALIŞTIM. ( Bakırköy / İstanbul ) Vita-Sana -Rama yağları üretimi. HASSAS ALETLER VE ELEKTRONİK BAKIM ŞEFİ olarak çalıştım. 

 

          ETİBANK SEYDİŞEHİR ALÜMİNYUM FABRİKASINDA  3 yıl  Ölçü ve kontrol aletleri baş mühendisliği hassas aletler şefliğnde çalıştım. debi ,basınç,seviye ,sıcaklık ,ağırlık v.s cihazlarının periyodik bakımları yapıldı. pnömatik cihazların bakımları yapıldı.
 

           Askerliğimi Dz.K.K. Derince Makine Sınıf Okulları Komutanlığında elektronik öğretmenliği yaptım. 18 ay ETİBANK Elazığ Ferro Krom İşletmesinde çalıştım. 1 yıl Tesisi JAPONLAR kurdu.Fabrika enerji dağıtımı ve kontrolü,  ham cevher taşıma konveyör hattı ,silolar,cevher tartım siloaltı terazileri ,metal kırıcılar, metal taşıma sistemleri,cevher erğitme fırın kontrolü, 3 faz 34500 A akım beslemeli elektrotların kontrolü konuları ile çalıştım.